Menu

راهنمای ثبت شماره تلفن و دریافت قبض برق- حذف قبض های کاغذی برق https://ghabzino.com

همه ما سال‌هاست یک احساس مشترک را در خانه‌هایمان تجربه کرده‌ایم. احساس کلافگی و سردرگمی از ده‌ها قبضی که باید نسخه کاغذی آن‌ها را دریافت و پرداخت می‌کردیم. اما حالا زمان تغییر فرا رسیده و می‌توانیم نفس راحتی بکشیم. ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ طرح ملی قبض سبز توسط وزیر نیرو رونمایی و فرایند حذف قبوض کاغذی در سراسر کشور به صورت رسمی آغاز شد. “سبز، یعنی رویش، یعنی صلح و یعنی زندگی و توسعه پایدار.” این یادداشت اردکانیان، وزیر نیرو، بهترین تعریف ممکن برای قبض‌های کاغذی است که سال‌هاست هزینه‌های مازادی را برای سازمان‌های مربوطه و مردم به دنبال داشته است.

  روش‌های حذف قبوض برقی

چند روش به‌منظور دریافت شماره تلفن همراه مشترکان برای ارسال قبوض پیامکی در نظر گرفته شده است؛ در روش نخست، ماموران قرائت کنتور پس از مراجعه به منازل شماره تلفن همراه مشترک را دریافت و در سامانه ثبت خ

در روش دوم نیز سرشماره‌ای اعلام شده است که مشترکان با ارسال شماره شناسه اشتراک خود، اطلاعاتشان در سامانه ثبت خواهد شد و پس از این قبوض خود را به شکل پیامک دریافت خواهند کرد. در واقع همه مشترکان در سطح کشور می‌توانند با ارسال شناسه قبض *یک که باید به زبان لاتین(اعداد انگلیسی) نوشته شده باشد، به سرشماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ برای سراسر کشور و سرشماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ برای مشترکین تهرانی نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض کشور اقدام کنند.

این اقدام باید با شماره همراهی انجام شود که مسئولیت پرداخت صورت‌حساب برق را برعهده دارد، یعنی مالک، مستأجر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت صورت حساب برق از سوی مالک به وی واگذار شده است. پس از آن راهنمایی لازم در قالب پیامک در اختیار مشترک قرار خواهد گرفت.

در روش سوم نیز مشترکان می‌توانند با مراجعه به سایت ۳۹ شرکت توزیع در سراسر کشور نسبت پرداخت قبوض همه استان ها  به ثبت اطلاعات خود اقدام کنند. همچنین اپلیکیشنی در سایت‌های یاد شده قرار گرفته که مشترکان می‌توانند با استفاده از آن علاوه بر دریافت قبوض الکترونیکی، تمامی خدمات پس از فروش را از طریق این اپلیکیشن دریافت کنند. طبق امکان ثبت اطلاعات از طریق کلیه نرم افزارهای پرداخت الکترونیکی مانند آپ، روبیکا، سکه و …برای مشترکین سراسر کشور فراهم شده است. ق

 

 

پرداخت قبضینو بدون قبض کاغذی

طرح ملی قبض سبز چیست؟

گاهی ممکن بود قبوض کاغذی به دستمان نرسند و اشتباهی به منزل همسایه مجاورمان تحویل داده شوند. این تنها مشکل قبض‌های کاغذی نیست. قبوض کاغذی به دلیل مصرف کاغذ برای محیط زیست ضرر دارند و علاوه بر این هزینه زیادی را نیز برای دولت و شرکت‌های خدماتی به دنبال دارند. با اجرای طرح ملی قبض سبز دولت با ۱۱ میلیارد تومان هزینه مربوط به قبوض کاغذی تهران خداحافظی خواهد کرد و صرفه جویی مهمی د   بودجه دولتی به شمار می‌آید. پیش از این محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی حذف این قبوض برای کشور خبر داده بود.طرح قبض سبز نیازمند همکاری وزارت ارتباطات با مجموعه‌هایی است که در صدور قبض نقش دارند. با حذف قبض کاغذی، قبوض از طریق پیامک برای مشترکین ارسال می‌شوند و یا می‌توانند به سادگی با داشتن شناسه قبض یا شناسه پرداخت، استعلام قبوض خود را در سامانه قبضینو مشاهده کنند و  قبوض خود را به صورت تجمیعی پرداخت کنند.

وزیر ارتباطات در این باره گفت: “تصمیم بر این است که از ظرفیت دولت الکترونیک و از طریق کانال های فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله اپلیکیشن، پیامک و کدهای دستوری، قبوض خدماتی قابل دریافت برای کاربران باشد و قبوض کاغذی حذف شود.”

سناریوی اجرای این طرح توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران در سال گذشته ارائه شده بود و خرداد امسال وارد فاز اجرائی شد. هم‌اکنون، این طرح در برخی استان‌ها کلید خورده است ولی به طور سراسری از ابتدای نیمه دوم سال ۱۳۹۸ وارد فاز اجرایی می‌شود.قبضینو سامانه استعلام و پرداخت قبوض است. در سامانه پرداخت قبضینو دیگر نیازی به قبض کاغذی نیست و می توانید تمام قبض های خود را بدون نیاز به شناسه پرداخت و شناسه قبض، استعلام و پرداخت کنید. سرویس های پرداخت قبضینو شامل استعلام خلافی خودرو، پرداخت قبض تلفن ثابت، قبض همراه اول، قبض برق، قبض آب و گاز است. برای استعلام قبض آب، گاز و برق با وارد کردن شناسه اشتراک خود به راحتی می توانید جزئیات قبض های خود را مشاهده و پرداخت نماید. در بخش تلفن ثابت و تلفن همراه اول تنها با وارد کردن شماره تلفن قادر به استعلام و پرداخت قبض تلفن خواهید بود. در کنار نسخه تحت وب قبضینو می توانید از نسخه های اندوریدی و IOS قبضینو نیز استفاده کنید.

  • پایتخت نشینان چه کنند؟

بر اساس این گزارش، ۴۰ درصد از مشترکین برق تهران که تعداد آن‌ها یک میلیون و ۷۰۰ هزار مشترک است، تاکنون شماره تلفن همراه خود را ثبت کرده‌اند و قبض آنها به زودی حذف خواهد شد. مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ در آخرین نشست خبری خود از مشترکان تقاضا کرد: برای اینکه از ابتدای مهرماه با مشکل دریافت صورت حساب برق مواجه نشوند، حداقل تا پانزدهم شهریورماه نسبت به ارسال شماره همراه خود اقدام کنند.

مشترکین تهرانی هم می‌توانند شناسه قبض خود را با ۱* به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ ارسال کنند. همچنین می‌توانند با مراجعه به سایت TBTB.IR اطلاعات خود را ثبت کنند و یا زمانی که مامورین اداره برق به منازل آن‌ها برای قرائت کنتور مراجعه می‌کنند، شماره همراه خود را در اختیار ماموران قرار دهند. بعد از جمع‌آوری قبوض کاغذی مشترکینی که نیاز به قبوض فعلی دارند، می‌توانند به سایت شرکت توزیع برق تهران مراجعه کنند و با وارد کردن شناسه قبض اطلاعات خود را کاملا دریافت کنند. در پیامکی که به مشترکین ارسال می‌شود، فقط میزان ریال و تاریخ پرداخت اعلام خواهد شد.غلامعلی رخشانی‌مهر معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر با تاکید بر اینکه وزارت نیرو در پی تحول دیجیتال است، عنوان کرد: برنامه حذف قبوض کاغذی برق از دو ماه پیش به طور همزمان در سراسر کشور آغاز شده است و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته از ابتدای مهرماه دیگر هیچ قبض کاغذی برق در کشور توزیع نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه شماره تلفن‌های همراه مشترکان به منظور ارسال اطلاعات قبوض در حال جمع آوری است، گفت: پس از تکمیل این فرایند اطلاعات اولیه همچون صورت‌حساب، نحوه و زمان پرداخت و… برای تلفن همراه مشترکان ارسال خواهد شد

حذف قبوض کاغذی در قبضینو امکان پذیر است

روش های  دریافت قبض برق  و مشاهده کارکرد کنتور برق

علاوه بر استفاده از سامانه قبضینو و روش های مطرح شده برای دریافت قبض برق مشترکین گرامی میتواند با شماره کنتور برق اقدام به دریافت و استعلام قبض برق نمایند. البته لازم به ذکر است که کنتور شما باید توسط اداره برق نصب شده باشد. حتی با شماره کنتور همسایه خود نیز میتوانید میزان کارکرد قبض برق خود را به دست بیاورید.

همچین برای هر استان اداره برق وبسایت مخصوصی طراحی کرده است که مشترکین با مراجعه به آن میتوند قبض مربوط به خود را دریافت کنند. ساده ترین راه پیدا کردن آدرس سایت برق استان محل زندگی جستوجو کردن آن در گوگل می باشد. برای مثال برای پیدا کردن قبض برق تهران میتوانید کلمه دریافت قبض برق تهران و یا مشاهده قبض برق  مشهد را جستوجو کنید.

اگر به دنبال حذف قبض کاغذی برق هستید به بخش دریافت قبض الکتریکی برق  مراجعه کنید.

دریافت قبض گاز

ارسال کد ۱۵ رقمی اشتراک قبض گاز ،در قالب پیامک دریافت کنند. در استان تهران مشترکان می توانند شماره اشتراک را به سامانه الکترونیکی به شماره ۲۰۰۰۱۷۰۴ از طریق دستگاه تلفن همراه خود ارسال کنند. این اقدام اداره گاز منجر به حذف قبض کاغذی  خواهد شد. لازم به ذکر است که کد اشتراک گاز اکثرا ۱۵ رقمی بوده ولی بسته به استان ها تعداد ارقام آن تغییر کرده است.

چگونه باید قبض کاغذی را حذف کرد؟

صبوری در مورد مراحلی که مشترکان باید طی کنند تا اطلاعات قبض برق به صورت پیامک برای آن‌ها ارسال شود، توضیح داد: مشترک باید شماره شناسه خود را به همراه ستاره یک (۱*) به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ پیامک کند. چنانچه فردی هم مالک خانه نیست و مستأجر است، بعد از آنکه از محل مورد نظر نقل مکان کرد باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود. سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند.

به گفته وی، اگر مشترکی چند قبض برق دارد می‌تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند. روش آسان برای پرداخت بدون کاغذی

این طرح با هدف تأمین رضایت شهروندان، جلوگیری از اثرات مخرب زیست محیطی، افزایش بهره وری و صرفه جویی در هزینه‌ها با بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در آینده‌ای نزدیک اجرا و به تدریج قبوض کاغذی برق مشترکان تحت پوشش شرکت توزیع نیروی برق استان تهران حذف خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران، افزود: مشترکان می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی این شرکت در اینترنت، استفاده از اپلیکیشن خدمات غیرحضوری، مراجعه حضوری به مناطق برق تحت پوشش شرکت و استفاده از سامانه پیامکی به شماره ۵۰۰۰۴۰۱۲۱ اقدام به حذف قبض کاغذی برق خود کنند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان تابستان سال جاری باید اطلاعات همه مشترکان شهر تهران اخذ شود، اظهار کرد: در شهر تهران ۴.۵ میلیون مشترک وجود دارد. یعنی باید شماره همراه ۴.۵ میلیون اخذ، شماره‌های قبلی اصلاح و بازنگری شود. سایر زیرساخت‌ها و برنامه‌ها نیز در حال اجرا است و تهیه است و به محض اینکه انجام شد، این تصمیم به صورت فازبندی شده انجام خواهد شد.

در این راستا، اواخر پاییز سال گذشته بود که محمدجواد آذری جهرمی- وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات- از صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن خبر داد و گفت: با این صرفه‌جویی می‌توان کارهای بزرگی به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را باید نسبت به هدر رفت این منابع حساس کرد.

ناریوی اجرای این طرح توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران در سال گذشته ارائه شده بود و خرداد امسال وارد فاز اجرائی شد. هم‌اکنون، این طرح در برخی استان‌ها کلید خورده است ولی به طور سراسری از ابتدای نیمه دوم سال ۱۳۹۸ وارد فاز اجرایی می‌شود.

در مورد اقدامی که مشترکان برای حذف قبوض کاغذی برق خود باید انجام دهند، اینگونه توضیح داده شده که روش‌های متنوعی برای ثبت شماره همراه مشترکین در سامانه‌های صدور قبض از سوی شرکت‌های توزیع نیروی برق در استان‌ها اعلام شده است. همچنین همه مشترکان در سطح کشور می‌توانند با ارسال *۱* شناسه قبض # به سرشماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض کشور اقدام کند.

این اقدام باید با شماره همراهی انجام شود که مسئولیت پرداخت صورت‌حساب برق را برعهده دارد یعنی مالک، مستأجر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت صورت حساب برق از سوی مالک به وی واگذار شده است. پس از آن راهنمایی لازم در قالب پیامک در اختیار مشترک قرار خواهد گرفت.

دریافت قبض الکتریکی با قبضینو 

وی با اشاره به اینکه شماره تلفن‌های همراه مشترکان به منظور ارسال اطلاعات قبوض در حال جمع آوری است، گفت: پس از تکمیل این فرایند اطلاعات اولیه همچون صورت‌حساب، نحوه و زمان پرداخت و… برای تلفن همراه مشترکان ارسال خواهد شد.

وض کاغذی قبوض کاغذی برق از ابتدای مهر حذف می‌شوند مشارکت ۷۰ درصدی مشترکان مشهدی در حذف قبوض برق هیچ کدام از مشترکان برق قبض کاغذی صادر نخواهد شد… ۹۰ درصد مشترکان برق کشور به منظور حذف قبوض کاغذی… میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض کاغذی آب برق گاز… می دهد ۱ ۴۴۰ میلیارد تومان برای قبوض خدماتی هزینه… کامل دولت الکترونیکی فراهم است که تمام این قبوض را… کد خبر: ۴۷۹۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۶/۱۷ قبوض کاغذی گاز از اوایل آذرماه امسال حذف می‌شوند حذف قبوض کاغذی گاز از اوایل آذرماه امسال خبرداد و… در صورت اجرایی شدن طرح حذف قبوض کاغذی برای همه… کد خبر: ۴۶۴۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۶/۱۵ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی خبرداد: ثبت مشخصات ۳۵۰ هزار مشترک آب در سامانه ارسال قبض پیامکی آب بها در کنار قبوض را در دستور کار دارد… مهر ماه ۹۸ توقف چاپ و توزیع قبوض کاغذی آغاز… هر برگ قبض کاغذی برای هر مشترک ۶۰۰ ریال است… افزود این اقدام در راستای طرح ملی حذف قبوض کاغذی… کد خبر: ۴۱۵۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۶/۰۶ سردرگمی مردم از حذف قبوض کاغذی کد خبر: ۳۲۱۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ خداحافظی شهر با قبض‌های کاغذی تاکنون قبض کاغذی یک میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک برق… و ۷۰ هزار مشترک آب در مشهد حذف شده است… که برای حذف قبوض کاغذی شرکت های خدماتی در راستای… مشهد در گفت وگو با شهرآرا از حذف قبض کاغذی… به زودی شاهد حذف کامل قبوض کاغذی باشیم وی به… صدور 18 میلیون قبض کاغذی در سال اشاره کرد و… کد خبر: ۲۹۲۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۱۳ صرفه جویی ۳ میلیارد ریالی با حذف قبوض کاغذی برای آب و فاضلاب مشهد مشهد گفت حذف قبوض کاغذی برای شرکت آب و فاضلاب… سالانه حدود شش میلیون قبض کاغذی آب در شهر مشهد… توزیع می شود وی افزود سالانه برای انتشار این قبوض… کاغذی حدود پنج میلیارد ریال در شرکت هزینه می شود… که با الکترونیکی شدن قبوض و ارسال صورتحساب از طریق… کد خبر: ۲۲۱۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ گلایه مشترکان از قبوض پیامکی برق لیلی رحمانی – سال هاست که به دریافت قبوض کاغذی عادت… کرده ایم قبوضی که آن ها را یا از لای در منزل… قبوض داخل مجتمع آپارتمانی قبض خودمان را برم

1- مشاهده و دریافت قبض برق از طریق پیامک
برای دریافت پیامک قبض برق تنها کافی است شناسه قبض خود را به همراه *1 به شماره 10001521 ارسال کنید تا پس از چند ثانیه در سامانه عضو شوید. نمونه ارسال این پیامک به این شکل است:
چند ثانیه پس از ارسال پیام پیامی با این محتوا دریافت می کنید: «با سلام. شناسه قبض برق و شماره همراه شما جهت ارائه صورتحساب برق مصرفی از طریق پیامک، با موفقیت ثبت گردید.»

پس از دریافت این پیامک با خیال راحت منتظر باشید تا به محض صدور قبض، شناسه قبض و شناسه پرداخت برای شما پیامک شود و به صورت آنلاین نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. نمونه پیامک قبض برق به این صورت است:
میتونی همه قبض هات رو رایگان و بدون قبض کاغذی پرداخت کنی تنها با سایت قبضینو
2- مشاهده و دریافت قبض برق از طریق سایت tbtb.ir
در این روش برای دریافت و پرداخت قبض برق ابتدا وارد سایت شرکت شرکت برق استان خود شوید و در صفحه پرداخت قبض باکسی که در ادامه تصویر آن می آید را پر کنید. در این روش شما تنها به شناسه قبض برای دریافت و مشاهده آن نیاز دارید.

پس از وارد کردن شناسه قبض و کد امنیتی گزینه نمایش را بزنید تا مانند تصویر زیر قبض برق شما نمایش داده شود. در این مرحله شما امکان چاپ، ذخیره و پرداخت قبض را دارید. راهنمای حذف قبوض کاغذی در ویرگول

 

رای دریافت قبض الکترونیکی اقدام کنیم؟

در گام نخست، مشترکان برق می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به ثبت شماره تلفن همراه خود در سامانه الکترونیکی مشترکین اقدام کنند. همچنین می‌توان با مراجعه به امور مشترکین برق منطقه‌ای که اشتراک در آن محل قرار دارد، نسبت به ثبت شماره تلفن همراه اقدام کرد.

اما شرکت توانیز می‌گوید همه مشترکان در سطح کشور می‌توانند با ارسال (*۱* شناسه قبض #) به سرشماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض کشور اقدام کند.

در حقیقت، مشترکان با ثبت‌نام در سامانه ۲۰۰۰۱۵۲۱ تقاضای حذف قبض کاغذی کرده و شماره موبایل خود را برای دریافت قبض الکترونیکی در این سیستم ثبت می‌کنند. اگر مشترکان در ماه‌های باقیمانده تا شروع طرح سراسری حذف قبض برق درخواست حذف نداده باشند؛ قبض برق کاغذی آن‌ها به طور خودکار حذف خواهد شد.

مستاجرها و مالکان چند قبضه چه‌کار کنند؟
غلامعلی رخشانی‌مهر، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در ارتباط با دیجیتالی شدن قبوض برق گفته سامانه شرکت توانیز در حال تکمیل اطلاعات و به‌ویژه شماره تلفن‌های همراه مشترکان است ولی به منظور رخ ندادن اشتباهی، بهتر است خود مشترکان هم مطمئن شوند که شماره تلفن موبایلشان به طور صحیح در این سامانه ثبت شده است. ا

البته، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر می‌گوید مشترکان نباید بلافاصله منتظر دریافت پاسخ از طریق پیامک باشند. پس از آنکه راستی‌آزمایی صورت گرفت، توانیر به مشترکانی که اطلاعات آن‌ها تأیید شده است؛ پیامکی برای ادامه کار ارسال خواهد کرد.

چنانچه فردی هم مالک خانه نیست و مستأجر است، بعد از آنکه از محل مورد نظر نقل مکان کرد باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود.

سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند. اگر مشترکی چند قبض برق دارد می‌تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند.

براساس گزارش شرکت توانیر، برای حدود یک میلیون مشترک ک

قبضینو

https://ghabzino.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *