Menu

گزارش| تنش‌های سیاسی در گرجستان؛ تولد یک جنبش جدید

خنده فا بزرگترین سایت جوک و اس ام اس

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پنجشنبه 12 سپتامبر دو تن از بنیانگذاران بانک TBC گرجستان – که در ماه ژوئیه از سوی دادستانی کل این کشور متهم به پولشویی به میزان 17 میلیون دلار شده بودند – اعلام کردند که در حال ایجاد یک تشکیلات سیاسی هستند و قصد دارند تا برای انتخابات پارلمانی سال آینده در قالب یک حزب سیاسی شرکت کنند.

ماموکا خازارادزه رئیس سابق هیئت مدیره بانک TBC و معاونش بدری جاپاریدزه در شهر بندری آناکلیا میزبان نشست جنبش سیاسی لِلو بودند. خازارادزه علت برگزاری این نشست در آناکلیا را این دانست که این شهر نزدیک ترین نقطه به اروپا است.

خازارادزه در این نشست درباره جزئیات ملاقاتش با بیدزینا ایوانیشویلی رهبر حزب حاکم رویای گرجستان صحبت کرد. وی ادعا کرد که ایوانیشویلی درخواست داشته تا شکایت بانک TBC از یک تاجر گرجستانی صرف نظر کند. خازارادزه تاکید کرد که روند واگذاری قدرت به یک فرد [یعنی ایوانیشویلی] باید متوقف شود. وی گفت که جنبش للو به زودی به یک حزب سیاسی تبدیل می شود و در انتخابات پارلمانی سال 2020 بدون ائتلاف با احزاب دیگر شرکت خواهد کرد. به گفته وی، این جنبش با حضور متخصصان بخش های مختلف شکل گرفته است زیرا به این نتیجه رسیده اند که گرجستان به وحدت افرادی نیاز دارد که در زمینه های مختلف متخصص هستند. در این نشست دو نفر از مقامات دولت گئورگی مارگولاشویلی رئیس جمهور سابق این کشور حضور داشتند؛ آنا ناتسولیشویلی سخنگوی دولت و کاخا کوژوریدزه مشاور رئیس جمهور سابق.

جاپاریدزه نیز در این نشست اظهار داشت که باید موج جدیدی ایجاد شود تا مردم به جای شخص، پیرامون اهداف مشترکی متحد شوند.

تحقیقات قضایی علیه خازارادزه و جاپاریدزه

در ماه ژانویه، بانک مرکزی گرجستان بانک TBC را به دلیل نقض قوانین تعارض منافع، 380 هزار دلار جریمه کرد و دستور داد تا خازارادزه و جاپاریدزه از این بانک استعفا دهند. خازارادزه در ماه فوریه اعلام کرد که بانک مرکزی گرجستان در این تصمیم گیری مستقل عمل نکرده و از آن جایی که سهام داران بانک متحمل ضرر شده اند دیگر نمی تواند در این بانک مسئولیت داشته باشد.

خازارادزه در اوایل ماه مارس مدعی شد که در نوامبر 2018 گئورگی گاخاریا – وزیر کشور وقت که در حال حاضر نخست وزیر گرجستان می باشد – به وی فشار آورده بوده تا دو کانال تلویزیونی پیرولی و آرتارئا که متعلق به بانک TBC هستند از نامزدی سالومه زورابیشویلی برای پست ریاست جمهوری حمایت کنند.

بانک TBC یکی از شرکت های برجسته و پیشرو مالی گرجستان با اتهاماتی درباره پولشویی در رابطه با یک معامله 17 میلیون دلاری در سال 2008 تحت پیگرد قانونی قرار گرفت. این بانک اتهامات طرح شده را انکار می کند و می‌گوید که این معامله قانونی بوده و توسط مقامات و بانک مرکزی گرجستان و هم چنین و ممیزان مالی بین‌المللی چندین بار مورد بازرسی قرار گرفته است.

در ژانویه دادستانی گرجستان فاش کرد که به مدت 8 ماه درباره خازارادزه و جاپاریدزه پیرامون اعطای یک سری وام در سال های 2007 و 2008 تحقیقاتی را انجام داده است. دادستانی اعلام کرد که پس از اعطای وام به دو شرکت در سال های 2007 و 2008، خازارادزه و جاپاریدزه دقیقا همان مبالغ را از این دو شرکت وام گرفته اند.

در ماه ژوئیه این دو نفر به صورت رسمی به پولشویی متهم شدند و در صورت اثبات مجرمیت آن ها، این دو نفر با 9 تا 12 سال زندان روبرو خواهند بود. دو هفته پس از آن که خازارادزه اعلام کرد که قصد دارد یک جنبش سیاسی ایجاد کند تا نیروهای پیشرو و غرب گرا در گرجستان متحد شوند، در تاریخ 24 ژوئیه به صورت رسمی کیفرخواست علیه آن ها اعلام شد. خازارادزه اصرار داشت که این کیفرخواست، تلاش دولت برای ضربه زدن به وی، منافع مالی کشور، سهامداران و پروژه عظیم بندر آناکلیا است.

از ماه ژانویه، نیروهای اپوزیسیون گرجستان، دولت این کشور و رهبر حزب حاکم رویای گرجستان را متهم به اعمال فشارهای قانونی علیه خازارادزه پس از پیروزی کنسرسیوم توسعه آناکلیا برای ساخت یک بندر عمیق دریایی در سواحل این کشور در دریای سیاه می کنند. به گفته احزاب اپوزیسیونی چون جنبش اتحاد ملی و حزب گرجستان اروپایی، مقامات فعلی گرجستان بر اساس منافع روسیه به دنبال فسخ، لغو یا تملک پروژه بندر آناکلیا هستند. کنسرسیوم توسعه آناکلیا از سوی بانک TBC و یک شرکت آمریکایی در سال 2015 مزایده توسعه بندر آناکلیا را برنده شدند.

ایده ساخت یک بندر جدید در دریای سیاه که قادر به پذیرش کشتی هایی با محموله های بزرگ باشد در سال 2012 از سوی دهمین رئیس جمهور گرجستان میخائیل ساکاشویلی مطرح شد. در صورت اتمام این پروژه، تا سال 2030 این بندر جدید قادر خواهد بود تا سالانه 100 میلیون تن کالا دریافت کند. ساکاشویلی مطمئن بود که تاسیسات و امکانات این بندر جدید شهر مجاورش یعنی لازیکا (در نزدیکی مرز گرجستان و آبخازیا) را سنگاپور یا هنگ کنگ قفقاز تبدیل کرده و این بندر بزرگ تبدیل به بزرگترین مرکز مسیر ترانزیتی شرق و غرب و متصل کننده چین و اروپا خواهد شد.

تناقضات پیرامون این پروژه از آنجا ناشی می شود که ماموکا باختادزه نخست وزیر و همچنین رهبران حزب حاکم رویای گرجستان بارها پشتیبانی کامل خود را از این پروژه و حتی اختصاص مبالغ قابل توجهی از بودجه کشور برای توسعه آناکلیا را اعلام کرده اند. در عین حال، سیاستمداران اپوزیسیون و غربگرای گرجستان بر این باورند که اتفاقات پیرامون پروژه بندر آناکلیا ماهیت الیگارشی قدرت در این کشور و همچنین تاثیر گروه های بزرگ تجاری بر تصمیم های مهم دولت را برجسته می کند. کنسرسیوم آناکلیا از سال 2016 ساخت و ساز تاسیسات زیربنایی را در بندر آناکلیا آغاز کرد اما به زودی این پروژه با مشکلات مهمی روبرو شد. مقامات دولتی گرجستان علی رغم حمایت های قبلی خود از اجرای این پروژه شروع به ابراز شک و تردید درباره امکان پذیری و قابلیت تحقق این پروژه کردند.

برخی از ناظران معتقدند که روسیه به دنبال متوقف کردن کامل این پروژه یا به حداقل رساندن اهمیت استراتژیک آن از طریق کنترل غیر مستقیم آن است. تمایل روسیه برای توقف چنین پروژه های استراتژیک و اقتصادی می تواند فرآیند ادغام گرجستان در ساختارهای غربی و یورو آتلانتیک را تسریع کند؛ چرا که این بندر پروژه ای اقتصادی-استراتژیک است که پیامدهای قابل توجه امنیتی برای گرجستان و همسایگان آن دارد.

اهداف جنبش سیاسی للو

خازارادزه و جاپاریدزه در سخنان خود به صورت واضح اعلام کردند که حزب سیاسی للو غرب گرا خواهد بود. هر دوی این افراد تاکید کردند که گرجستان باید بخشی از اروپا باشد. حزب للو به طور خاص بر موضوع مهاجران توجه خواهد کرد. خازارادزه خاطر نشان کرد که امروزه گرجستان به لطف مهاجران و پول هایی که به این کشور ارسال می کنند توانسته سر پا بماند. از دیدگاه وی، مردم گرجستان به دنبال مهاجرت از این کشور هستند، چرا که هیچ آینده ای برای خود نمی بینند. از این رو حزب للو به دنبال حل این مشکل و ایجاد شغل های واقعی برای مردم خواهد بود. حزب للو از جوانانی که در بخش های علمی و سایر حوزه های عمومی موفق بوده اند درخواست کرد تا به این حزب بپیوندند.

واکنش مقامات دولتی و اپوزیسیون

پس از اظهارات خازارادزه، مقامات حزب حاکم رویای گرجستان نسبت به ادعاهای وی واکنش شدیدی نشان دادند. مایا تسکیتیشویلی معاون نخست وزیر اعلام کرد که نمی خواسته درباره شایعات مطرح شده از سوی خازارادزه پاسخ دهد. گیا وولسکی یکی دیگر از روسای حزب رویای گرجستان، اظهارات خازارادزه را بی ارزش خواند.

خازارادزه حتی از سوی میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور سابق و بنیان گذار حزب جنبش اتحاد ملی نیز با انتقاد روبرو شد. ساکاشویلی اظهار داشت که این خازارادزه بود که در اول به ایوانیشویلی کمک کرد تا به قدرت برسد و اگر بر اساس این کمک ها، حزب رویای گرجستان به قدرت نمی رسید، تا کنون پروژه بندر آناکلیا به اتمام رسیده بود.

نیکا ملیا نماینده پارلمان از جنبش اتحاد ملی از برنامه های سیاسی خازارادزه به دلیل عدم تمرکز انتقاد کرد.از نظر وی، تنها راه پیروزی اپوزیسیون بر ایوانیشویلی اتحاد است اما خازارادزه تا کنون قائل به وحدت همه نیروهای مخالف نیست.

گیگی اوگولاوا رهبر حزب گرجستان اروپایی نیز از سخنان ساکاشویلی انتقاد کرد و آن را نادرست و بی موقع خواند. از نظر اوگولاوا، خازارادزه یک چهره سیاسی غرب گرا با دیدگاه های محافظه کارانه است.

واکنش دولت گرجستان به اتهامات درباره کارشکنی در پروژه بندر آناکلیا
گزارش تسنیم|پرونده بانک TBC گرجستان و آینده پروژه بندر آناکلیا
گزارش تسنیم|چالش گرجستان و روسیه بر سر پروژه بندر آناکلیا
گزارش تسنیم | گرجستان و چالش های پیش روی بندر آناکلیا

انتهای پیام/

http://khandefa.ir
روش های شاد بودن را با خنده فا یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *